clock Работно време: 9:00 до 18:00

Блог

Личностно развитие, мотивация, влияние, креативност

Какво се случва, когато световни коучинг методи се срещнат с българската народопсихология?

calendar 08.03.2024

Сподели:

Какво се случва, когато световни коучинг методи се срещнат с българската народопсихология?

Световните коучинг методи срещу народопсихологията.

Все повече организации, дори в най-новаторските сектори, намират за необходимо да развиват и обърнат внимание на мениджърските умения. Приложението на коучинг подхода в мениджмънта вече присъстваше и преди пандемията, като търсенето се засилва не само от български организации, но и международни. Невролингвистичното програмиране (НЛП) продължава да се развива от основите си през 70-те години на миналия век. То интегрира както съвременни тенденции в управлението на бизнесите, така и спецификите на българската среда. Това каза Лора Арнаудова, основател на НЛП България и сертифициран НЛП коуч, в ефира на предаването “В развитие” с водеща Вероника Денизова.

Коучинг подхода:

“Коучинг подходът става все по-валиден и се превръща в инструмент за управление. Една често срещана характеристика на българския мениджър е да се грижи и да милее за личния живот на служителите. Също така да делегира една идея по-малко. Делегирането е важен процес и всеки добър мениджър се разпознава по това, че съумява да го направи.” Контролът и работата в екипите, координацията на графици и резултати, нива на самоангажираност са сред основните затруднения, за които се търсят услугите на коучове. “Българският собственик на бизнес, българският мениджър се замислят все повече как да имаме ефикасност и как динамиката да съответства на самата дейност.”

Няма универсален подход за намирането и задържането на кадри, каза Арнаудова, като ситуацията в България се усложнява от различната динамика и култура на работа между българските и международни бизнеси. “Задържането на кадри може да се реши чрез образоването на кадри, задаване на посока, която да им харесва, с обратна връзка и свобода”. Не трябва да се забравя и значението на финансовото възнаграждение, каза Арнаудова. Българските бизнеси все повече инвестират и в марката си като работодател, за да привлекат и задържат работници. Има и по-голяма загриженост за психическото здраве на служителите. Самите те също са по-склонни да работят върху управлението на емоциите на работното място. “НЛП спомага по един неутрален начин да помогнем на другия. Така че сам чрез коучинг процеса да открие решение и път и да започне го следва”. Коучинг услугите трябва да се ползват преди, а не след, всяка трансформация на даден бизнес, каза Арнаудова.

Научете повече за Лора Арнаудова.

Топ умения за продажби през 2025 г.: Овладяване на изкуството да продавате в един променящ се свят

07.01.2025

Топ умения за продажби през 2025 г.: Овладяване на изкуството да продавате в един променящ се свят

Докато навлизаме в 2025 г., пейзажът на продажбите се развива по-бързо от всякога. Дните на универсалните реклами и транзакционните продажби…

Тенденции в обучаването на хора. Какво беше и какво предстои през 2025-27 година?

19.12.2024

Тенденции в обучаването на хора. Какво беше и какво предстои през 2025-27 година?

Кои бяха най-търсените обучения, програми и курсове през 2024? НЛП България предлага програми за развитие на меки умения в мениджмънт,…

Защо добротата на работното място се отплаща

20.11.2024

Защо добротата на работното място се отплаща

Когато безпокойството е високо и моралът е нисък, добротата не е лукс - тя е необходимост. С масовите съкращения, икономическата…

АЛЕГОРИЯ НА ПЕЩЕРАТА НА ПЛАТОН

20.08.2024

АЛЕГОРИЯ НА ПЕЩЕРАТА НА ПЛАТОН

В пещера живеят хората оковани във вериги.  Прекарват живота си в тъмнина. Гледайки към идващата отвън светлина, виждат само отражения,…

Shopping cart0
Няма продукти в количката