clock Работно време: 9:00 до 18:00

Блог

Личностно развитие, мотивация, влияние, креативност

Как да се справим с мислите, от които не можем да се отървем?

calendar 08.03.2024

Сподели:

Как да се справим с мислите, от които не можем да се отървем?

Някога опитвали ли сте да свалите килограми, като просто спрете да мислите за храна? Опитвали ли сте да се сдържите да не се обадите на някой, когото харесвате, като просто блокирате мисълта за този човек? Опитвали ли сте да спрете да пушите, като спрете да мислите за пушенето? Сработи ли това? Обзалагам се, че не. Добрата новина е, че вината не е ваша.

Потискането на негативни помисли е често срещана стратегия, но е и нож с две остриета, защото реално не е винаги работещ подход за справяне с нежелани мисли. Хората често се опитват да блокират нежеланите мисли и чувства, за да ограничат влиянието им върху своето поведение. Тези, които са на диета, се опитват да не мислят за изкушаващи лакомства, алкохолиците потискат желанието си да пият, стресираните служители ограничават чувството на тревожност, а пушачите игнорират мислите за цигари, когато се опитват да се откажат.

Но потискането на мисли е нещо много трудно, работи за кратко и може да има нежелани последици. След краткия период на активно потискане на мислите, от които искаме да се отървем, тяхната честота всъщност се увеличава. Ако се опитвате да спрете мислите за пушене, те ще се върнат с пълна сила в момента, в който свалите гарда. Но дали това неочаквано последствие ще доведе до повече пушене? Дали този подход ще ви постави в по-лоша позиция, отколкото сте били в началото и ще ви отдалечи от целта? Отговорът е да.

Проучвания по темата

В скорошно проучване студенти, които пушат средно по половин кутия цигари на ден, в продължение на няколко седмици всеки ден си водели записки за това колко пушат. В началото на втората седмица на някои от студентите било казано да потискат всяка мисъл за пушене. Те изпушили значително по-малко цигари през тази седмица от тези, които не потискали мислите за пушене. Въпреки това, по време на третата седмица, когато вече нямало нужда да продължават да блокират мислите за пушене, участниците от „потискащата“ група изпушили значително повече цигари от „непотискащите“.

Изследователите, които провели проучването, следили и нивата на стрес на всички студенти през тези три седмици. Не е изненадващо, че „потискащите“ посочили голямо нарастване на стреса по време на втората седмица, докато нивата на стрес на „непотискащите“ не се променили. Тази стратегията не само не помогнала, но и участниците се чувствали ужасно, докато се опитвали да я изпълнят.

Какъв е най-успешния начин за справяне с нежелани мисли, така че да не се окажем с изчезнала воля за промяна? Ето две предложения:

1. Не потискайте, заменяйте.

Решете предварително за какво ще мислите, когато мисълта за пушене, лакомство или бутон за повторно набиране, изникне в главата ви. Когато се уловите, че мислите за вкусен шоколад, опитайте да замените тази мисъл с друга, която се фокусира върху здравето ви и целта ви да свалите килограми (например, „Ще се чувствам по-добре да вляза в новите си дънки, отколкото лакомо да изям този шоколадов сладкиш.“)

2. Не потискайте, планирайте.

Създаването на „ако-тогава“ план е по-ефективен начин да се справим с изкушенията. Няма нужда да блокирате мисли – това, което трябва да направите, е да се научите как да реагирате спрямо тези мисли. Като планирате предварително точно какво ще направите, когато почувствате изкушение, ще ви бъде много по-лесно да се придържате към целта си. Например, когато се сетите за цигара, планирайте за дъвчете дъвка или да излезете на чист въздух. Независимо какъв е планът, той ще разруши връзката между мисълта и отдаването на изкушението. С течение на времето мислите сами ще изчезнат.

Почти никога не е добра идея да потискаме мислите и чувствата си. Тази стратегия може да изглежда работеща краткосрочно, но скоро ви връща там, откъдето сте започнали – заобиколени от опаковки от бонбони или чудейки се, защо тя не е отговорила на многобройните ви обаждания.

Прочетете още статията Самоусъвършенстване или постигане на мечтите

Източник: www.psychologytoday.com

Топ умения за продажби през 2025 г.: Овладяване на изкуството да продавате в един променящ се свят

07.01.2025

Топ умения за продажби през 2025 г.: Овладяване на изкуството да продавате в един променящ се свят

Докато навлизаме в 2025 г., пейзажът на продажбите се развива по-бързо от всякога. Дните на универсалните реклами и транзакционните продажби…

Тенденции в обучаването на хора. Какво беше и какво предстои през 2025-27 година?

19.12.2024

Тенденции в обучаването на хора. Какво беше и какво предстои през 2025-27 година?

Кои бяха най-търсените обучения, програми и курсове през 2024? НЛП България предлага програми за развитие на меки умения в мениджмънт,…

Защо добротата на работното място се отплаща

20.11.2024

Защо добротата на работното място се отплаща

Когато безпокойството е високо и моралът е нисък, добротата не е лукс - тя е необходимост. С масовите съкращения, икономическата…

АЛЕГОРИЯ НА ПЕЩЕРАТА НА ПЛАТОН

20.08.2024

АЛЕГОРИЯ НА ПЕЩЕРАТА НА ПЛАТОН

В пещера живеят хората оковани във вериги.  Прекарват живота си в тъмнина. Гледайки към идващата отвън светлина, виждат само отражения,…

Shopping cart0
Няма продукти в количката