clock Работно време: 9:00 до 18:00

Блог

Личностно развитие, мотивация, влияние, креативност

Силата на добрата реторика

calendar 08.03.2024

Сподели:

Силата на добрата реторика

Едно от най-важните неща в Древността е била способността за убеждаване на масите и за обединяването им в обща цел. Способността ни да формираме сложни социални структури – т.нар. култури – е изградена на основата на говоренето. Науката, която се занимава с убеждаването на групи хора и говоренето пред тях се нарича реторика.
Защо е важно да изучаваме това изкуство, а именно силата на добрата реторика? Днешното време е Златна епоха на споделянето на информация. Това означава, че всеки ден ние плуваме в океан от реторика. Когато сме способни да предадем нужната информацията на аудиторията, да се свържем с нея, да спечелим нейното одобрение, тогава можем да я насочим в желана от нас посока. Несъмнено, овладяването на публичната изява е крайъгълен камък на днешния успех.

Как се учим на реторика?

Има много курсове, книги, събития и какво ли още не по темата. Най-сигурният начин е да правим това, което са правили великите оратори. С други думи, да извлечем техния модел на говорене, да го наподобим и да се упражняваме в него. Днес искам да се спра на една противоречива историческа личност, позната като един от най-великите оратори в историята – Уинстън Чърчил.

Уинстън Чърчил е министър-председател на Британската империя по време на Втората световна война и през това време изнася речи, които вдъхновяват британците в борбата срещу нацистите. В една от първите си речи той казва: „Не мога да предложа нищо друго освен кръв, тежък труд, сълзи и пот“. Неговата решителност, вдъхновяваща природа и непримирима твърдост са това, което спомага за преодоляването на най-голямата криза в историята.
Чърчил е бил известен оратор. Между 1900 и 1955 г. той е изнасял минимум по една реч на седмица. (За тези от вас, които обичат математиката това са над 2860 речи общо). Макар и да е утвърдил името си на трона на ораторското величие, е важно да отбележим, че и той не е роден с тази дарба.

Подобно на много от нас, на Чърчил му е прилошалаво, когато е идвало време да направи обръщение към публиката. За да се справи, използвал целенасочени упражнения. Той е известен с това, че е изнасял речи пред огледалото, променял е каквото е било нужно, драскал е на тефтера си бързи бележки, писал и пренаписвал речите си. С други думи, един от най-великите оратори на всички времена се е подлагал на болезненото упражнение на проба-грешка.

За да се изгради като оратора, който познаваме, Чърчил изучавал публичните изяви на Дизраели, Гладстон, Кромуел, Бърк и Пит. В собствените си речи използвал и научения от баща си Рудолф груб език. Това му помогнало да говори на език, близък и разбиран от масите. За да ангажира вниманието на публиката, Чърчил майсторски използвал целия диапазон на гласа си – от тих, нежен, интимен, до мощен и волеви. И наблягал на хумора, като великолепно средство за установяване на връзка със слушателите.

Ето някои запомнящи се цитати на Уинстън Чърчил:

Ще ме попитате каква е нашата цел. Моят отговор е прост – победа. Победа на всяка цена, победа над терора, победа независимо колко дълга и тежка ще е войната, през която ще минем.

…Ще се сражаваме във Франция, ще се сражаваме в моретата и океаните, ще се сражаваме с растяща увереност и сила във въздуха, ние ще отбраняваме нашия остров, каквото и да ни струва това, ще се сражаваме по крайбрежието, ще се сражаваме в районите, където би могъл да слезе врагът, ще се сражаваме по полята и улиците, ще се сражаваме по нашите хълмове, няма да се предадем никога.

Нека следователно се стегнем за нашия дълг и да се държим така, че ако Британската империя и нейната Общност съществуват хиляда години, хората все още да си казват: „Това бе техният най-добър час.

Повече за техниките, магията на изказа и сценичното поведение на Чърчил и други велики оратори ще научите на курса:

Автор: НЛП България

Как лидерите могат да се отворят към своите екипи, без да споделят твърде много?

05.03.2025

Как лидерите могат да се отворят към своите екипи, без да споделят твърде много?

В ерата на социалното споделяне хората, които работят заедно, знаят все повече и повече един за друг. Като цяло това…

Изкуствен интелект и Принципи на сугестивната комуникация

28.02.2025

Изкуствен интелект и Принципи на сугестивната комуникация

Поставя ли изкуственият интелект отново на дневен ред въпроса: По какъв начин човешкото същество съчетава знание, анализ на информация и…

Наемайте лидери за това, което могат, а не за това, което са постигнали в миналото

13.02.2025

Наемайте лидери за това, което могат, а не за това, което са постигнали в миналото

Множество проучвания показват, че повишенията все още до голяма степен са награда за минали резултати и че организациите продължават да…

Топ умения за продажби през 2025 г.: Овладяване на изкуството да продавате в един променящ се свят

07.01.2025

Топ умения за продажби през 2025 г.: Овладяване на изкуството да продавате в един променящ се свят

Докато навлизаме в 2025 г., пейзажът на продажбите се развива по-бързо от всякога. Дните на универсалните реклами и транзакционните продажби…

Shopping cart0
Няма продукти в количката