clock Работно време: 9:00 до 18:00

Блог

Личностно развитие, мотивация, влияние, креативност

15-минутна тренировка за оптимално състояние на мозъка

calendar 08.03.2024

Сподели:

15-минутна тренировка за оптимално състояние на мозъка

:Ново изследване от Университета Макгил показва, че 15-минути кардио упражнения могат да оптимизират връзките в мозъка и ефикасността на мисленето. По-конкретно, изследователите открили, че 15 минути аеробна тренировка на велоергометър веднага след упражняване на визуално-моторно умение, създава оптимално състояние на мозъка за дългосрочно запаметяване на това умение.

Проучвания на Марк Ройг

В минали проучвания Марк Ройг открил, че един рунд от аеробни упражнения, изпълнени скоро след получаване на нова информация, подобрили способността за запаметяване на знания, използвайки декларативна памет. Ройг и колеги обобщили откритието си така: „Когато се изпълнява с голяма близост във времето до кодирането на спомени, един рунд от упражнения може да подпомогне дългосрочното запаметяване на информация.“

Други изследвания върху връзката между аеробните упражнения и консолидиране на паметта, проведени от Ройг, са показали, че кардио упражненията също така помагат за подобряването на процедурната памет. Ако и когато 15-минутната тренировка се изпълни скоро след упражняването на моторно умение.

За последното проучване на връзката между консолидирането на паметта и 15-минутни упражнения, Фабиен Дал Масо си сътрудничил с Ройг. Те изследвалки какво се случва в мозъка по време на този процес.

За да тестват разликите в мозъчната активност по време на учене на моторна задача, с или без последваща аеробна тренировка, учените възложили на участниците в експеримента да играят видео игра. Тя включвала захващане на динамометър с различни степени на интензивност, като наблюдавали с ЕЕГ и ЕМГ как се променя мозъчната им активност.

Веднага след първата задача за захващане, участниците или карали велоергометър 15 минути, или стоели неподвижно. След това участниците изпълнили задачата отново на 30,60 и 90-минутни интервали, докато изследователите отново наблюдавали мозъчната им активност. Втората фаза на експеримента настъпила 8 часа след първоначалното учене на моторното умение и отново 24 часа по-късно.

24 часа по-късно участниците в проучването, които изпълнили 15-минутни аеробни упражнения след ученето, изпълнявали задачата със захващане, използвайки по-малко мозъчни ресурси и с по-голяма ефикасност между мозъчните полукълба.

След анализиране на данните и разликите между хората, които се упражнявали и тези, които стояли спокойно, учените открили следното:

че невронните връзки между двете полукълба на мозъка на упражнявалите се са станали по-бързи и по-ефикасни.

„Тъй като невронната активност в мозъците на тези, които се упражняваха беше много по-ниска, тези невронни ресурси, биха могли да бъдат използвани за други задачи. Упражненията могат да помогнат да се освободи част от мозъка за правенето на други неща,“ твърди Фабиен Дал Масо.

Сънят играе ключова роля в консолидирането на спомени

Изключително любопитен аспект от това изследване е, че 8 часа след ученето на новото умение, не е имало значителна разлика в запаметяването между двете групи. Въпреки това, след като минали 24 часа и двете групи имали шанса да спят. Упражняващата се група показали убедително подобрение в извършването на задачата, използвайки по-малко мозъчни ресурси.

„Това ни подсказва накъде да отидем в следващото си изследване – как сънят взаимодейства с упражненията, за да оптимизира затвърдяването на спомени,” казва Марк Ройг. „Много е вълнуващо да се работи в тази област в момента, защото има толкова много да се научи. Тези изследвания отварят врати за здравни интервенции, които могат да променят живота на много хора.“

Последните изследвания в неврологията подкрепят предишни хипотези за връзката между добрия сън, аеробните упражнения и усвояването на нови умения. 15 минути аеробни упражнения скоро след практикуване на ново умение, последвани от добър нощен сън, имат потенциала да допринесат за функционални промени в мозъка.  От своя страна, те спомагат за оптимално консолидиране на паметта.

Източник: www.psychologytoday.com

АЛЕГОРИЯ НА ПЕЩЕРАТА НА ПЛАТОН

20.08.2024

АЛЕГОРИЯ НА ПЕЩЕРАТА НА ПЛАТОН

В пещера живеят хората оковани във вериги.  Прекарват живота си в тъмнина. Гледайки към идващата отвън светлина, виждат само отражения,…

ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ: СТРАТЕГИИ ЗА БИЗНЕС ЛИДЕРИ

19.08.2024

ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ: СТРАТЕГИИ ЗА БИЗНЕС ЛИДЕРИ

Вземането на решения е основно умение, необходимо в почти всеки аспект от живота, от личния избор до професионалните стратегии. Тук…

УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА: СТРАТЕГИИ И ДОБРИ ПРАКТИКИ

19.08.2024

УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА: СТРАТЕГИИ И ДОБРИ ПРАКТИКИ

Управлението на риска е основна задача в организациите, включваща идентифициране, анализ и реакция на рискови фактори през целия живот на…

УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОМЕНИТЕ: СТРАТЕГИИ, ПРИНЦИПИ И НАЙ-ДОБРИ ПРАКТИКИ

19.08.2024

УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОМЕНИТЕ: СТРАТЕГИИ, ПРИНЦИПИ И НАЙ-ДОБРИ ПРАКТИКИ

Въведение Управлението на промените е систематичен подход за справяне с прехода или трансформацията на целите, процесите или технологиите на организацията.…

Shopping cart0
Няма продукти в количката