Шифърът на самоконтрола
Питали ли сте се кои от Вашите качества са наследени и кои можете да развиете сами? Всеизвестно е, че два са основните фактори при развиването на качества – генната обусловеност и средата, в която пребиваваме. В статията ще се фокусираме върху развитието на качеството – самоконтрол.
Какво сочи статистиката?
Статистиката сочи, че над 80% от най-успешните предприемачи в световен план са имали високи нива на самоконтрол. И то още от ранна детска възраст. Изумително е, тъй като всички знаем, че децата трудно устояват на лакомство, което обичат например.
Оказва се, че самоконтролът стои в основата като фактор за развиването на редица други качества на личността. Такива са например постоянство, увереност, критично мислене, планиране и решителност.
Експериментите направени с деца и проследяването на тяхното развитие като възрастни помагат на учените да докажат, че поведението в детска възраст до голяма степен може с предвиди доколко успешен може да бъде човек, когато вече не е дете.
Тук става дума за качествата, които притежаваме от самото раждане или всъщност това са нашите гени.
Значението на заобикалящата ни среда:
Колко обаче е важна средата, в която попаднем после? И това може ли да промени очаквания развой на развитие на личността?
Научно доказано е, че средата и предпоставките, с които разполагаме в даден момент са също толкова силни по важност, както е и генетиката. Или с други думи, ние имаме уникалната възможност да усилваме, намаляме, създаваме или изтриваме генетичните си предразположения.
Как става това? Разбира се, съществуват стотици техники в зависимост от ситуацията и типа личност, но това, което винаги помага когато имате нужда от самоконтрол е да дишате ритмично, като всеки път когато вдишвате си представяте целта, която искате да постигнете, а когато издишвате, усещате как тя се приближава към вас.
И не забравяйте, че развиването на качество е процес и изисква постоянство. Започнете с малки стъпки, но не спирайте и бъдете сигурни, че скоро ще видите една нова, по-добра версия на себе си!
Прочетете още Какво е самоосъзнатост и как да я развием?
Автор: Полина Несторова